Програма за ускорено развитие на България



 Линк към документа

СОЦИАЛНА И ДЕМОГРАФСКА ПОЛИТИКА

1.

Повишаване на доходите, с акцент върху най-уязвимите изпреварващ ръст на минималната работна заплата спрямо БВП, минимум 50% от средната брутна работна заплата, за да достигне от 933 лв. днес до 1270 лв. през 2028 г., с добавен ръста на инфлацията на годишна база.

2.

Увеличаване на минималното и максималното дневно обезщетение за безработица респективно до 60% от минималната работна заплата 50% от максималния осигурителен доход,

3.

Подкрепа за майчинството, като едно- кратната помощ за раждане на дете се увеличи до 5000 лв. за първо, 10000 лв. за Второ и трето дете.

4.

Изравняване на размера на майчинството през втората година с размера минималната работна заплата. Държавна стипендия за майки студентки в редовна форма на обучение с деца до 6 г. в размер на 300 лв.

5.

Допълнителна подкрепа за самостоятелните родители чрез ваучери за услуги в помощ на отглеждането на дете. Подкрепа за отговорно споделено родителство след развод, мерки за осигуряване на равен достъп на детето до всеки от родителите му.

6.

Подпомагане на семейства с две и повече деца, на което поне единият родител е под 40 г. и двамата осигурени с непрекъснат трудов стаж в последните две години, за купуване или строителство на основно жилище. Еднократната държавна субсидия е в размер 40 000 лв., с условие да не бъде продавано или отстъпвано с право на ползване в срок от 10 години.

7.

Освобождаване от данък върху дохода от трудово възнаграждение на млади хора до 26 г., ако той не надхвърля две минимални работни заплати.

8.

Осигуряване на по-високи доходи за пенсионерите чрез адекватно и справедливо осъвременяване на всички пенсии. Изпреварващ ръст на пенсиите спрямо ръста на БВП планирани минимум 5% годишно с добавен процентът на инфлацията на годишна база, като през 2028 г. минималната пенсия следва да достигне от 580 лв. днес до 850 лв. с добавен ръст на инфлацията.

9.

Увеличение на т.нар. „вдовишки добавки" от 30% на 35% от пенсията на починалия съпруг/съпруга.

10.

Приемане на законодателство в защита на хората с увреждания за гарантиране на правото на труд и достоен живот.

11.

Създаване на домашна помощ" със сигнална система за нуждаещи се лица с трайни увреждания, които поддържат независим начин на живот.

12.

Създаване на държавни и общински социални предприятия за хора с увреждания. Законово установена еднократна помощ от 100 лв. за Коледа за хора с увреждания, които получават помощ от Агенцията за социално подпомагане

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И СПОРТ

13.

Премахване статута на търговски дружества На държавните и общински болници. Изравняване на условията за финансиране и контрол при разходване на публичните средства от лечебните заведения, независимо от собствеността им.

14.

Запазване и възстановяване на лечебните заведения в отдалечените и планински райони и въвеждане на статут на „защитено лечебно заведение" за тях.

15.

Подкрепа за разкриването отдалечените и райони, планински на аптеки в слабо населени осигуряването на поне една денонощна аптека във всяка община, въвеждане на услугата мобилна аптека".

16.

Безплатни лекарства по рецепта за всички деца до 16 г. (обхваща около 1 млн. деца) и за хората над 75 г.

17.

Намаляване на ДДС върху лекарствените продукти и медицинските изделия на 9%..

18.

Подкрепа за масовия спорт. Увеличаване на часовете за спорт в училище. Провеждане на междуучилищни първенства от най-ранна възраст за насърчаване на спортната активност на децата, създаване и селекция на млади спортни таланти.

19.

Освобождаване от корпоративен данък на сумите, дарени от фирми на спортни клубове и сдружения, лицензирани от спортни федерации. Данъчни облекчения дружества, спомагащи за изграждане на спортна инфраструктура, както и финансиращи провеждането на състезания от висок ранг.
 

ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА

20.

Достигане на 5% от БВП за образование, като средствата за висше образование и наука се увеличат респективно на 1% и 0,5% от БВП.

21.

Нов принцип на разпределяне средствата в делегираните бюджети на училищата с включване на критерии, отчитащи и резултатите от образова телния процес. Бюджетно финансиране само за държавни и общински училища.

22.

Въвеждане на нови учебни планове, учебни програми и учебно съдържание, съобразено със съвременните изисквания и с възрастовите и психологически особености на учениците.

23.

Един учебник по предмет за всеки клас в цялата страна и промяна на нормативната уредба за конкурсите за избор на учебници.

24.

Прилагане на национална карта "Образование икономика", изработена съвместно от държава, общини и бизнес. Обвързване на училищната мрежа и училищното обучение с регионалните планове за развитие. Разширяване на дуалното обучение в средното образование.

25.

Утвърждаването на учителската професия като регулирана професия, поставена под контрола и закрилата на държавата. Поддържане на учителските заплати над средната работна заплата за страната.

26.

Увеличаване на еднократната помощ за учениците на 350 лв. от 2025 г. и предоставяне на такава и за учениците от пети, шести и седми клас.

27.

Създаване на работеща система за максимално обхващане в образователните институции на всички, подлежащи на задължително образование.

28.

Създаване На национална програма Достъп до знание" за осигуряване на лаптоп, интернет и компютърна периферия за всички ученици в неравностойно положение.

29.

Обвързване на заплащането в сферата на висшето образование и наука със средната работна заплата в обществения сектор при следните минимални коефициенти асистент 1,5, доцент 2,0, професор 2,5.

30.

Изравняване на докторантската стипендия със средната работна заплата в обществения сектор, а редовната докторантура да се зачита за осигурителен стаж.

31.

Данъчна ваканция за срок от 3 години за завършилите висше образование, когато работят по специалността си в България и доходите им не надминават максималния осигурителен доход. Обвързване На безплатното обучение Във Висшите училища по определени специалности с договори за реализация в България на завършилите студенти.

32.

Развитие на центровете за върхови технологии и върхова наука, развойните центрове и центровете за технологичен трансфер; възможност за бизнеса да работи с тях.

ИКОНОМИКА

33.

Увеличаване на темповете на икономически растеж до не по-малко от 5% средногодишно чрез реализирането на група Национални стратегически проекти.

34.

Подобряване на достъпа на малките и средните предприятия до финансиране чрез преференциално кредитиране от Българската банка за развитие. Засилване ролята на банката в подкрепа на публичните политики на правителството.

35.

Държавни гаранции за българските предприятия за достъп до нови пазари чрез частично или пълно покриване на риска чрез Българска агенция за експортно застраховане.

36.

Привличане на наши и чужди инвеститори в сектори с висока добавена стойност чрез държавни инвестиционни гаранции, данъчни преференции, преки държавни инвестиции чрез публично-частно партньорство.

37.

Държавна подкрепа за бизнеса чрез по-тясно обвързване на външната ни политика с осигуряването на експортни пазари и чуждестранни инвестиции.

38.

Намаляване на административната тежест и процедури, вкл. счетоводната отчетност за микропредприятията, дребните търговци и производители.

39.

Укрепване на местната икономика в малки и средни общини чрез инвестиции в индустриални паркове, бизнес инфраструктура и социални предприятия.

40.

Изготвяне на програма за стартиращи малки бизнеси с национално и европейско финансиране за млади предприемачи до 29 г.

ДАНЪЧНА И ФИСКАЛНА ПОЛИТИКА

41.

Данъчна справедливост с въвеждане на необлагаем минимум в размер прага на бедност и замяна На плоския прогресивен данък с цел намаляване на социалната диференциация. Преглед на Данъчната система, вкл. с възможност за въвеждане на диференциран корпоративен данък и облагане на свръхпечалбите или непредвидените печалби.

42.

Преразпределение на част от данъка върху доходите на физическите лица и на корпоративния данък в полза на общините като стъпка към финансова децентрализация.

43.

Въвеждане на принципно нова система за събиране и контрол на данъците чрез единен сървър и система от икономически индикатори с цел рязко ограничаване на сивия сектор.

44.

Увеличение на дела на капиталовите раз- ходи в БВП и тяхната реализация главно чрез публично-частни партньорства,

ЕНЕРГЕТИКА

45.

Отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за бита до изготвяне на ясни критерии за подкрепа на най- уязвимите потребители.

46.

Запазване и стратегическо развитие на ядрената енергетика като основа на енер- гийната сигурност на България, вкл. чрез възобновяване на проекта АЕЦ "Белене".

47.

Ефективно използване на водните ресурси с изграждане на нови мощности като напр. нови ПАВЕЦ и ремонт и увеличаване на капацитета на ПАВЕЦ „Чаира", реали- зиране на проточна ВЕЦ на р. Дунав съвместно с Румъния.

48.

Гарантиране на сигурността на газовите доставки чрез предоговаряне на договора с „Боташ", разширяване на газохранилище „Чирен", развитие на газопреносната и газоразпределителната мрежа в България.

49.

Придобиване от държавата на мажори тарни дялове от енергийни дружества, представляващи национален, стратегически и публичен интерес.

50.

Защита на въглищните региони (Стара Загора, Перник, Кюстендил), вкл. чрез предоговаряне на т.нар. Зелена сделка. Внедряване на нискоемисионни техно- логии за производство на електроенергия от ТЕЦ. Създаване на тези територии на икономически зони, освободени от данъци за 7 години, в подкрепа на нови инвестиции и работни места.

51.

Забрана за изграждането на фотоволтаични централи върху плодородни земеделски земи.

ЗЕМЕДЕЛИЕ

52.

Подпомагане на поливното земеделие чрез възстановяване и разширяване на магистралната водопреносна инфраструк тура на Напоителни системи" ЕАД с европейски и национални средства.

53.

Облекчаване на процедурите за разреша ване на водоползване и изграждане на нови сондажи.

54.

Подкрепа за семейните ферми чрез създаване На национална програма "Семейно стопанство", която ще предо ставя земя и средства на домакинства за производство на зеленчуци, традиционни култури, билки, мед, плодове, мляко и месо,

55.

Приоритетно финансиране на зеленчуко- производство, овощарство, животновъдство и на биоземеделието.

56.

Обезпечаване на равен достъп на всички земеделски производители до европейско финансиране чрез създаване на Гаранцио- нен фонд в размер на 500 млн. лв. Нов принцип на субсидиране, основано на дохода, получен от произведената реализирана продукция.

57.

Осигуряване на преимуществено български и био храни в детските градини и училищата, засилен контрол върху качеството на храните в търговската мрежа.

58.

Отстояване на твърда политика срещу навлизането на генно модифицирани организми (ГМО) в земеделието и в хранителната верига.

59.

Създаване на Земеделска застрахова телна компания с участието на държавата и на производителите, която да гарантира стабилност на стопанствата при неблаго приятни климатични явления.

60.

Изграждане на тържища за реализация на земеделска продукция без посредници.

ЕКОЛОГИЯ

61.

Държавна политика за контрол върху санитарната и промишлената сеч и залеси телни програми и дейности в държавните гори.

62.

Въвеждане на щадящи околната среда отоплителни средства, заменящи тради ционните средства на твърди горива.

63.

Трайно решаване на проблема безводието. Създаване на единен орган по управление на водния ресурс. Цялостна реформа в сектора на ВиК, като държавните ВиК дружества отговарят за поддържането на големите язовири и големите водоснабдителни съоръжения.

64.

Изграждане на пречиствателни станции, инфраструктура 30 населените места извън обхвата на ОПОС канализационна и други програми.

ТРАНСПОРТ

65.

Изграждане на инфраструктура за електрически транспорт бществен и частен, данъчни стимули за разширяване на неговото използване.

66.

Развитие на железопътната инфраструк тура, модернизация и електрификация на железопътния транспорт и повишаване на неговата ефективност и надеждност. Изграждане и модернизация на жп връзките със съседните страни, реали зация на проекта за втора жп връзка с Турция (Елхово-Одрин).

67.

Модернизиране на пристанищата на река Дунав и превръщане на реката в целогодишен плавателен коридор, модер низиране на пристанище Варна и пристанище Бургас.

68.

Развитие на Български пощи" ЕАД като основен доставчик на куриерски и административни услуги.

69.

Въвеждане на безплатен обществен транс- порт за ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания. Разширяване на бюджетната подкрепа за гарантиране на междуселищните транспортни връзки в селските райони.

70.

Доизграждане с ускорени темпове на автомагистралите Хемус, Струма и Черно море, разширение на АМ Тракия с по още едно платно в двете посоки.

ТУРИЗЪМ

71.

Повишаване на познаваемостта на страната ни с рекламни кампании в чужбина, партньорства с международни туроператори и участие в големи туристически изложения. Облекчаване на визовите процедури и съкращаване на сроковете за издаване на визи.

72.

Удължаване на летния сезон чрез субсидиране на чартъри. Развитие на специализирани видове туризъм: културен и фестивален, спа и уелнес, планински и екотуризъм, винен туризъм и др.

73.

Засилване на връзката между професионалното образование и туристическия бранш. Създаване на политики за задържане на специализирана работна ръка и прилагане на гъвкаво законодателство за почасова работа.

КУЛТУРА

74.

Устойчиво развитие на българската култура, гарантирано от не по-малко от 1% от БВП. Увеличаване на заплатите на музейните, читалищни и библиотечни работници до не по-малко от 1,5 пъти МРЗ. Бюджетна подкрепа за професионалните творчески съюзи.

75.

Ежегодно предоставяне на ваучер за култура на всеки млад човек между 16 и 18 г. на стойност 200 лв., който може да се ползва за купуване на билети за театър, за българско кино, изложби, книги и учебници.

76.

Приемане на Закон за защита и употреба на българския език, писменост и книжовност.

РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ

77.

Създаване на Национален фонд за сближаване между регионите, насочен към изоставащите райони, който ще работи приоритетно за Северозападна България, Родопите и Странджа-Сакар.

78.

Финансово осигуряване на Инфраструктурната програма за българските общини за целия мандат.

79.

Приемане на 10-годишна програма за енергийна ефективност на жилищата на гражданите.

ЗАКОНОДАТЕЛСТВО И СЪДЕБНА ВЛАСТ

81.

Законова забрана за едностранни индексации на цените по срочни договори на мобилните оператори.

82.

Законова забрана за продаване на дълг на колектор без предварително съгласие на длъжника, както и въвеждане на право на длъжника да плати дълга си в размера, при който го придобива колекторът. Приемане на механизъм за забрана за дейност на ЧСИ, колектори, фирми за бързи кредити при констатирани нарушения.

83.

Приемане на работещ закон за личния фалит, който реално да дава втори шанс и възможност на хората за отписване на задължения.

84.

Въвеждане на регистър на арбитражите, изисквания за техните правилници и контрол от страна на Министерство на правосъдието и проверка на актовете и законността на арбитражните производства.

85.

Възстановяване на предишните текстове от Конституцията, уреждащи избора на служебен кабинет и на служебен премиер.

86.

Въвеждане на ефективна система за отговорност на главния прокурор и функционална независимост на прокуро рите от техните ръководители. Въвеждане на обжалваемост пред съд на актовете на Прокуратурата, които засягат основните права и свободи.

87.

Гарантиране на ефективна защита на свидетели и подобряване на наказателните мерки, вкл. пробацията.

88.

Реализиране на лична имуществена отговорност на длъжностните лица, лица, които нарушават основните права на гражданите (регресна отговорност).

СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД

89.

Пълно неутрализиране на политическото влияние върху професионалния състав на МВР и службите за сигурност с цел недопускане на чужди и корупционни влияния.

90.

Подобряване на разпределението на полицейските служители за по-ефективно противодействие на престъпността и опазване на обществения ред, намаляване на битовата престъпност, с особено внимание към малките населени места.

91.

Ликвидиране изцяло на каналите за трафик на хора през територията на страната чрез изграждане на съвместни екипи между ДАНС и МВР, в партньорство със службите на страните от ЕС.

92.

Синхронизирана модернизация на въоръжението и техниката за трите вида въоръжени сили. Балансирани инвестиции в отбраната между хора, въоръжение и техника, бойна подготовка и инфраструктура.

93.

Изграждане на професионална и финансово обезпечена система за привличане, набиране, подбор и обучение, развитие и задържане на военнослужещите.

ВЪНШНА ПОЛИТИКА. МИР

94.

Участие в политическите и дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна и постигане на справедлив и траен мир. Категорично отхвърляне на всяко решение и действие, което може да въвлече България в конфликта, вкл. чрез изпращане на военни формирования. Противопоставяне на политиката на санкции и контрасанкции, от КОИТО потърпевши са гражданите.

95.

Противодействие на милитаризацията на Черно море от страна на всички държави в региона и превръщането му в зона на мир и сътрудничество. Запазване на възможностите за взаимодействие помежду им в сфери като търговията, транспорта, туризма и енергетиката след края на военния конфликт и нормализирането на отношенията с Руската федерация.

96.

Активно регионално сътрудничество в Югоизточна Европа при последователна защита на националните интереси в с Република Северна Македония и отстояване на българските позиции пред нашите съюзници И партньори. отношенията

97.

Подкрепа за българските общности зад граница, нова цялостна стратегия за работа с тях. Защита на моралните и материални интереси на потомците на тракийските бежанци.

98.

Отстояване на политиката на единен Европейски съюз, който не е разделен на център и периферия.

99.

Постигане на пълно членство в Шенгенското пространство в най-кратки срокове без допълнителни условия.

100.

Присъединяване към Еврозоната при доближаване на средноевропейските равнища на БВП на човек от населението и при пълни гаранции за доходите и спестяванията на българските граждани и защита на българската икономика. Приемане на специален закон, който да предотврати спекулативен ръст на цените преди и след въвеждането на еврото.

 

 

 

Автор: BspSvishtov.EU

© 2024 Всички права запазени. Създадено от БСП Свищов